Soběstačnost na elektřině

Asi se všichni shodneme, že ceny elektrické energie jsou dnes skutečně nekřesťanské a ani další druhy energií na tom nejsou v tomto směru o moc lépe. Ne každý ale chce platit nehorázné sumy, a tak mnoho lidí začalo přemýšlet nad tím, jak zvítězit nad stále rostoucími cenami. Nakonec na to šli po hlavě – pořídili si prostě svou vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Nejedná se sice o žádnou novinku, ale vyrábět si tímto style vlastní elektřinu začali lidé ve větší míře až v posledních několika letech. A není divu, stát totiž tenhle způsob, jak se alespoň částečně osamostatnit od energetických společností, začal finančně dotovat.
umístění solárních panelů
Největším zdrojem energie v naší sluneční soustavě je slunce, které je v přesně v jejím středu. Za jediný den dokáže vyrobit tolik energie, která by stačila na provoz lidské civilizace po dobu třiceti let, tak proč si z toho koláče taky trochu neuloupnout, že ano?
montářník u panelů
Tak jednoduché to přeci jen není. I když se technologie solárních panelů výrazným způsobem posunula dopředu, pořád nejsme schopni vyrábět tímto způsobem dostatečné množství energie, aby to stačilo. To platí i pro fotovoltaické elektrárny, které vám sice pomohou nějakou tu korunu ušetřit, ovšem od dodavatelů se vám asi plně odstřihnout nepodaří, tedy v běžném obytném domě. Na chalupě by to ale problém být neměl .

Typy

Existují tři základní typy fotovoltaických elektráren, které se standardně prodávají. Nejčastěji se používá systém, který je neustále připojen k síti. Není tak úsporný, ale zase se nemůže stát, že byste vlivem povětrnostních či jiných vlivů zůstali dlouho bez šťávy. Opakem jsou pak autonomní systémy, které jsou zcela samostatné. To je velice šetrné k peněžence, ale jakmile přestane tento zdroj z nějakého důvodu fungovat, ocitnete se během pár vteřin úplně bez proudu. Kompromisem mezi oběma předchozími systémy je hybridní fotovoltaická elektrárna.