Jak se připravit na únik vody v domácnosti


Některé životní situace jsou natolik specifické, že se na ně nelze zkrátka připravit předem. Například vyrazíte na výlet na kole a nepočítáte s tím, že z něj budete padat do roští, ovšem pokud se tak stane, budete muset značně improvizovat a přizpůsobit se tamnímu prostředí. Něco jiného je ale únik vody v domácnosti. Tam také sice nepředpokládáte, že každý týden někde praskne trubka ve zdi a začne odtud voda odtékat na podlahu, ale jde o událost, na níž byste se mohli připravit předem alespoň teoreticky, protože její průběh nevyžaduje příliš mnoho improvizací, ale spíše přesný postup. Jak si tedy počínat, aby vás únik vody v bytě nezaskočil?

vodovodní kohoutek

Telefon na instalatéry – ten byste si měli zjistit co nejdříve. Instalatéři, kteří udržují nonstop pohotovost, se vám mohou hodit nejen při úniku vody, ale i v jiných havarijních nebo běžných situacích, například při poruše vodovodní baterie, zanesení odpadu, závady na topném systému či plynové karmě atp.

vodovodní potrubí

Hlavní jistič – co má společného jistič přívodu elektřiny do bytu s odtékající vodou do zdi? Velmi mnoho, protože voda může proniknout až do elektroinstalace – do zásuvek, vypínačů či rozvodných krabic, a může to kohokoli ohrozit na životě. Rozhodně není dobrý nápad intuitivně se vyzout z bot a naboso jít likvidovat následky havárie. Nejprve vypněte elektřinu a pak se raději obujte do gumovek, až se bude elektřina znovu zapínat po příjezdu instalatérů.

Přivolejte instalatéry ihned – čím dříve instalatéři přijedou, tím menší pravděpodobnost rozšíření problému do velké plochy obytných prostor. Únik vody do zdiva je havarijní situace a instalatéři kvůli tomu mohou přijet během hodiny třeba o půlnoci. A jedna rada na závěr – neoklepávejte omítku, abyste našli místo závady, instalatéři jej vyhledávají i bez nutnosti odstranit zdivo, například pomocí formovacího plynu.