Crowdfunding jako možnost realizovat své sny

Crowdfunding je anglické slovo, které by se dalo přeložit jako davové nebo skupinové financování. A přesně tak jak i funguje. Vše začíná tak, že přichází osoba nebo skupina osob, který má nějaký nápad, ale nemá dostatek financí na jeho realizování. Dříve by pravděpodobně tento nápad jednoduše neuspěl – bez peněz by totiž nikdy nedošlo k jeho realizaci. Doba se ale mění a přesně pro tyto nápady proto v uplynulých letech vznikly různé webové servery, které mají lidem usnadnit prorazit se svými myšlenkami a mají jim pomoci realizovat je.
nápad a peníze
Lidé tedy na tyto servery vkládají své nápady a záměry s prosbou o peněžní podporu. Lidé následně mohou přispět určitou peněžní částkou a většinou za příspěvek získají nějakou odměnu. Navíc lidé přispívají pouze na nápady, které mají smyslu a tím dávají autorům, určitou zpětnou vazbu, že jejich nápad má nebo naopak smysl a možnost prorazit. Crowdfunding by tedy šel chápat i jako možnost vyjít s nějakým nápadem na svět a podle ohlasu přispěvatelů zjistit chyby, které nápad má a tyto chyby odstranit.

Crowdfunding je proto velice oblíben mezi lidmi, a to hlavně těmi mladými, kteří mají nedostatek financí, ale většinou plnou hlavu nápadů, vylepšení a nových myšlenek. Jeho obliba, ale stoupá i mezi potenciálními přispěvateli, kteří mohou podpořit svůj oblíbený projekt, a kromě dobrého pocitu, většinou nazpět získají i zajímavou odměnu od speciálních podpisových kartiček po možnost účastnit se projektu.
radost z grafu

V neposlední řadě je třeba si uvědomit, že díky crowdfundingu máme v dnešní době spoustu věcí, které by jinak ani nevznikly. Start-upy jak se nápadům na těchto serverech říká, jsou kolikrát opravdu přelomová řešení problémů. Díky crowdfundingu si také kolikrát autorů všimnou i velké firmy, které jim s realizací pomohou a častokrát jim nabídnou místo v jejich týmech, kde mohou realizovat další nápady.

Crowdfunding je proto opravdu přelomový a nemělo by na něj být nahlíženo negativně, jako na snahu autora vymámit z okolí peníze…