Za 2 měsíce rodíme, fenka je březí!

Datum pokrytí vaší fenky si pečlivě poznamenejte. Od toho dne máte 52 dnů na přípravu příchodu na svět vašich nových štěňátek. Není toho málo co budete muset zařídit. I když samozřejmě nejhektičtěji bude den samotného porodu a pár následujících dní, kdy budete muset štěňata hlídat.
hnědý pes
První dny se nic podstatného neděje. Vaše fenečka s největší pravděpodobností ještě trochu barví. Vydržte s nervama na uzdě a nechoďte moc brzy k veterinářovi. Určitě jste zvědaví, jestli se nakrytí podařilo, ale to s největší pravděpodobností zjistíte i jinak. Pokud má vaše fenka nalité struky, chová se přítulněji tak je skoro určitě „v tom“. Pokud k veterináři půjdete příliš brzy, na ultrazvuku lékař nic moc nepozná. Maximálně rozezná že tam něco je. Přesné potvrzení a počet vám, ale neřekne.
Zhruba v polovině doby březosti začnete u fenky pozorovat výraznější změny. Pokud ji pouštíte třeba na zahradu, je možné že si začne vyhledávat nějakou noru. Pokud nenajde, začne si ji pravděpodobně vyhrabávat. Lehce se jí také začne zvětšovat bříško, a její struky jsou již přímo obrovské.
štěňata labradoři
Vaším úkolem před porodem je vymyslet, vyrobit a umístit místo, kde se samotný porod odehraje. Ideální místem je porodní bedna. Její výška je taková, aby i unavená fena byla schopná do ní vlézt. Což znamená že je to pro každou rasu jiné. To samé platí o rozměrech bedny. Nemusí být obrovská, stačí když je ve velikosti, alespoň jedno a půl násobku délky fenečky.
Ve výšce asi 15–20 cm, opět podle rasy psa, umístíme po celém obvodu bedny laťku, která zabrání případnému zalehnutí štěňátka fenkou. Čím víc štěňat se rodí u rasy vaší fenečky, tím důležitější opatření tato lišta je.  1-2 štěňata si fenečka hravě uhlídá. Když jich je ale více než 5, může mít problém.
Bednu umístíme na místo porodu už alespoň týden před porodem. Vysteleme ji starýma hadrama. Určitě vás překvapí, jak rychle si vaše fenečka bednu osvojí. Můžete ji utvrzovat v tom, že je na správném místě tím, že ji do bedny budete přilepšovat pamlskama.
Nyní jste připraveni na porod. Nezbývá než vaší fenečce držet palce.