Proč kastrovat kočky?

Je kastrace koček opravdu důležitá? A měly by se kastrovat pouze kočky, nebo i kocouři?

Přemnoženost

Jedním z důvodů, proč je kastrace koček důležitá, je jejich přemnoženost. Kočky jsou všude, toulají se po ulicích, věčně lze nějaké vidět rozjeté na silnici, a útulky praskají ve švech. Lidé pak kočky střílej ía tráví nejrůznějšími způsoby, jelikož jim omezují osobní prostor. Kočky trpí, a to právě z důvodu, že je lidé nenechají vykastrovat. 

kotě a květina

Důvody, proč lidé odmítají kočky kastrovat

Někteří lidé považují kastraci za zásah do života kočky, a mají pocit, že jí tímto činem ubližují. Věří tomu, že každá kočka by alespoň jednou za život měla mít koťata. Toto tvrzení však vyvracejí odborníci, ale i samotní chovatelé. Ke spokojenému životu kočka koťata nepotřebuje. Porod je pro kočku dokonce vyčerpávající, a vykastrovaná kočka může být stejně, dokonce i více šťastná, než ta nevykastrovaná.

Ti kteří chovají kočky kvůli škůdcům pak věří, že vykastrované kočky odmítají lovit. To ovšem také není pravda, jelikož to, zda bude kočka dobrým lovcem, předurčují její geny, povaha, a také přístup majitele.

černé kotě

Jiní pak nechtějí za kastraci utrácet peníze, a raději se koťat zbavují topením, lopatou, či trávením. Pokud si však člověk pořídí zvíře, musí počítat s tím, že bude potřeba provést investice v podobě odčervení, očkování, ale také kastrace. Nemluvě o tom, že zabití, ale i týrání zvířat je v naší zemí trestným činem, za který hrozí až  let vězení.

Je potřeba kastrovat i kocoury?

Ano. Někteří kocouři jsou po kastraci klidnější, jiní nikoliv. Nevykastrovaní kocouři však běhají za kočkami, klidně i těmi toulavými, a pak se opět potýkáme s problémem přemnožení.

Koťata se přeci vždy udají

Někteří lidé dokáží pokaždé koťata udat. Opomene-li však fakt, že kočku četnost porodů oslabuje, je tu i ten, že kočka je živá bytost, nikoliv dárek. Spousta zvířat, které si lidi pořídí zdarma jako dárek pro své děti, končí na ulici ve chvíli, kdy je majitel nedokáže zvládat.