Pediatr na míru

Věděli jste, že ještě před porodem Vašeho potomka už musíte mít vybraného pediatra? V porodnici budete muset uvést, který lékař převezme péči o Vaši ratolest po opuštění nemocniční péče.
V některých koutech republiky nebudete mít na výběr. Tedy pokud nebudete chtít dojíždět desítky kilometrů do civilizace. Otázkou je kvalita péče a jestli by ono dojíždění nestálo za to.
Jinde narazíte na problém, že vytoužený pediatr je tak skvělý, že Vás nepřijme z kapacitních důvodů.
nemocný medvídek
Proč nepodceňovat správnou volbu?
Předem nutno říct, že každý lékař bude mít zajisté potřebné vzdělání. To ale automaticky neznamená, že Vám pediatr lidově řečeno sedne. Každý máme jiná očekávání a jiné představy o péči našich dětí.
Jak často se s pediatrem uvidíte?
vyšetřování stetoskopem

Dostatečně na to, abyste si rozmysleli, komu se chcete se svým dítětem svěřit.
Už po propuštění z porodnice Vás do tří dnů čeká první kontrola. Právě první měsíce zavítáte do čekárny ordinace poměrně často. Ve dvou týdnech věku jste tam zpátky. A znova se vydáte k pediatrovi v 6 týdnech, 3 měsících, 4 měsících, půl roce, 8 měsících, 10 měsících, roce, roce a půl,… Nemluvě o neplánovaných návštěvách v době viróz.
hra na lékaře
Pokud máme na výběr, podle čeho volit?
–          Šikovné je, pokud má ordinace dvě čekárny. Jednu pro zdravé a druhou pro nemocné děti. Oceníte to, pokud jdete například jen na prevenci.
–          Pro někoho je důležité, jestli první prohlídky jsou v ordinaci nebo doma. Někdo nerad pediatra ve svém domě. Někteří to vnímají jako kontrolu čistoty. Jiní zase naopak ocení, pokud pediatr může dorazit za miminkem. Třeba kvůli unavené mamince po sekci.
–          Zjistěte si, jestli je u pediatra zaveden objednávací systém. Nejednou oceníte, že můžete přijít na konkrétní čas a jste i přibližně v tu dobu hned odbaveni.
–          Většinou už to je standardem – ale přesto si ověřte, jestli poradna (prohlídky v prvních měsících miminka) je časově vyčleněna a nehrozí tak, že se budete potkávat s prskajícími pacienty.
–          Projděte si dostupné recenze na internetu a ideálně i osobně poptejte své známé, abyste si udělali obrázek.
–          V neposlední řadě se informujte, jaký má pediatr názor na očkování a jestli odpovídá Vašim představám.
–          Vypátrejte, jaký má budoucí pediatr přístup k léčbě. Není až příliš „proti-práškový“ nebo naopak neléčí moc invazivně?