Kdy nám přísluší náhrada škody po dopravní nehodě

Dopravní nehody se stávají každý den. Vzhledem k počtu automobilů, které brázdí naše silnice, je to jen pochopitelné. To ovšem neznamená, že je to o něco méně nepříjemné.

Naprostá většina z nich se naštěstí obejde bez zranění či ztrát na životech. Jediný následek, avšak nikoliv příjemný, je tak poškozený vůz. Ten je potřeba dát do opravy, a pokud nemáme sjednáno havarijní pojištění, můžeme si být jisti, že účet za opravu nebude nejmenší.

oprava automobilu po nehodě

Pokud jsme onu nehodu nezpůsobili, je pochopitelné, že chceme, aby tuto částku uhradil viník nehody. A zdálo by se to samozřejmé. Ovšem proces zajišťování náhrady škody není ani zdaleka tak jednoduchý, a i když je jasné, že jste poškozeným vy, není jisté, že na ni máte nárok.

Nejprve se musí provést šetření, které určí skutečného viníka nehody. To provádí policie, výsledky pak předává pojišťovnám, u kterých mají účastníci povinné ručení. Ty pak zajišťují, kdo z nich má na náhradu škody nárok.

V první řadě je potřeba uvážit, zda i druhý účastník nemohl nehodě nějakým způsobem zabránit, případně, zda dělal vše pro to, aby se nic nestalo. V jednoduchosti to znamená, zda ve chvíli, kdy se nehoda stala, dodržoval všechny dopravní předpisy. Hledí se zde především na povolenou rychlost, důležitá jsou ale také rozsvícená světla a další.

automobil zničený v dopravní nehodě

Snadno se tedy může stát, že vy jste obětí, avšak protože jste jel rychleji, než byl povolený limit v dané oblasti, náhrada škody vám nenáleží, neboť jste nepoužil všech prostředků k tomu, abyste jí zabránil.

Jistě, občas se tato rozhodnutí mohou zdát nespravedlivá, avšak je důvod, proč jsou pravidla takto nastavena. Snahou je zabránit zneužívání a také motivovat řidiče k tomu, aby dopravní předpisy skutečně dodržovali.

To, zda tato metoda funguje, je věc jiná. Každopádně pokud vám někdo nabourá vůz, buďte na tento proces připraveni a nebuďte zklamáni, pokud vše nepůjde tak, jak si představujete. Život je totiž jen málokdy spravedlivý.