Je třeba vědět, kolik dostaneme

Kdyby měl člověk na výběr, zda bude chodit do práce nebo ne, a v obou případech by byl stejně ekonomicky zajištěný, jsem si jist, že by se naprostá většina našinců rozhodla nepracovat. Bez finanční motivace by nás totiž vesměs netáhlo do práce vůbec nic a nebyli bychom jí tedy ochotni obětovat svůj čas a energii.

Jenže ti, kdo pracují, jsou na tom obvykle lépe, co se příjmů týká. A protože jsou nám peníze zapotřebí, nakonec se zpravidla odhodláme a pracovat jdeme. Ovšem pochopitelně to znamená, že si zjišťujeme hned zkraje, jestli a kolik za to dostaneme. A nabídka zaměstnavatele musí stát za to. Jinak sbohem a šáteček.

pytel dolarů

Ovšem řekne-li nám zaměstnavatel, kolik nám nabízí, nejednou z toho stále ještě nejsme moudří. Protože se dozvíme svoji hrubou mzdu. A to není částka, kterou za svoji práci reálně dostaneme. Hrubá mzda je jenom to, co na své zaměstnance zaměstnavatel vynaloží. A to nejsou peníze jenom pro onoho konkrétního zaměstnance. Na tom se přiživí i stát, i zdravotnictví, v podobě povinných odvodů.

Každý zaměstnanec tedy dostane pouze část své hrubé mzdy, jíž se říká mzda čistá. A rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou by ho mohl zaskočit. A aby člověk nakonec nebyl tím, co dostane, zklamaný, je tu kalkulačka čisté mzdy, s jejíž pomocí si může každý kdykoliv lehce spočítat, jak na tom po finanční stránce bude, jaká bude jeho skutečná výplata.

ruské rubly

A to je něco, co by si měl ověřit každý pracující. Protože z čisté mzdy se žije, a kdyby tato byla neplánovaně nízká, mohl by s tím být problém. A klidně i přímo existenční problémy. A ty si přece nikdo nepřeje. A ten, kdo dobře pracuje, si je ani nezaslouží.

A i vy byste měli zavčasu zjistit, kolik dostanete za svoji práci zaplaceno. Určitě je vám zřejmé, že kdybyste pak nedostali tolik, kolik jste očekávali, nebylo by to nic radostného.