Znáte třešeň Inků?

V obchodech můžeme natrefit na zvláštní lampionky, které jsou v prodeji v místě, kde nabízejí ovoce. Zpravidla bývají uschovány v košíčcích a skrývají kulatý plod žluté až oranžové barvy. Jedná se o mochyni peruánskou známější pod prodejním jménem physalis. Kdo má rád zvláštní druhy ovoce, měl by ji vyzkoušet.

Jejím domovem je Jižní Amerika, ale její výskyt se postupně rozšířil i do dalších oblastí. Místní ji znají pod názvem „třešeň Inků“, zlatá bobule anebo Mys Dobré naděje. Ale dejte velký pozor, pokud byste si jí všimli a chtěli ji sklízet u souseda nebo z větviček přesahujících do vaší zahrady! U nás mochyně peruánská neroste, v Čechách se nachází jí velmi podobná rostlina, a tou je jedovatá mochyně židovská.

obydlí Andy

Physalis dozrává v lampionku a svým tvarem připomíná hezkou oranžovou kuličku a její chuť je příjemně nakyslá, až přechází ve sladkou. Zralou mochyni poznáte podle toho, že její „domeček“ – papírový obal uschne a kulička tak dozrává. Celý plod včetně lampionku se mnohdy používá jako atraktivní dekorace ke zdobení dortů a působí na nich skutečně impozantně!

mochyně v nápoji

Tento plod má své nadšence, kteří propadli jeho chuti. Ale když physalis zrovna v obchodě nenajdete, můžete ochutnat i sušenou mochyni, kterou ponejvíce nabízejí obchůdky se zdravou výživou či bio obchody. Můžete na ni navyknout i své děti, protože je zdravá a obsahuje velké množství vitamínu C a najdeme v ní i vitamíny řady B. Další podstatnou vlastností je její nízký glykemický index, což ocení hlavně ti, kteří drží dietu, a přitom rádi sezobnou něco sladkého. Má ovšem i další příznivé účinky na náš organismus. Jmenujte alespoň ty základní:

  • Zvyšuje imunitu a bojuje proti zánětlivým onemocněním.
  • Chrání před artritidou.
  • Zlepšuje náš zrak.
  • Ač je vzhledem malá, obsahuje velkou spoustu antioxidantů.
  • Dokonce i pomáhá snižovat krevní tlak.
  • Má příznivý vliv na naši nervovou soustavu a pomáhá při nespavosti.

Děti ji milují v jogurtech, mléčných koktejlech, v müsli a ovocných dezertech. Ozdobit a ozvláštnit jí můžete i sladké kaše.