Umělá inteligence je všude

Když se řekne umělá inteligence, běžný člověk si hned představuje sci-fi filmy, kde počítače budoucnosti zotročili lidstvo. Toto nám zatím asi naštěstí nehrozí, ale jinak je umělá inteligence zcela běžnou záležitostí a možná, že to ani nevíte, ale můžete se s ní dnes a denně setkávat také vy. Samozřejmě se nejedná o žádné stroje s autonomní inteligencí, ale o zařízení, která jsou v rámci možností schopna nějakým způsobem pracovat samostatně. Díky umělé inteligenci se zefektivňuje výroba v továrnách, je snadnější zaparkovat a její výhody využívají i lidé mající nové typy chytrých mobilních telefonů, případně tabletů.

žena robotka

Umělá inteligence se začala více využívat s příchodem moderních výrobních linek, díky kterým jsou tyto ještě mnohem efektivnější. Při správném naprogramování je práce na linkách velice efektivní a hlavně, s minimální účastí lidského faktoru. Předpovídá se, že díky vynikajícím výsledkům, dokáže počítačová inteligence během několika málo desetiletí na výrobních linkách zcela vytlačit člověka, tedy až na servisní pracovníky.

Umělá inteligence se pozvolna začíná prosazovat i v automobilovém průmyslu. A to ne pouze ve formě pomocníka při parkování. Dnes už se běžně zkoušejí takzvaná autonomní vozidla, která dokáží brázdit silnice zcela samostatně, bez jakéhokoliv zásahu člověka. Stačí zadat místo určení a potvrdit. Autonomní vůz by měl dojet do lokace, kterou jste zadali. Zatím jde jen o prototypy, ale díky skvělým výsledkům se dá očekávat, že se první vozy tohoto druhu začnou sériově vyrábět do deseti let.
programování a umělá inteligence

Pokud máte doma nejnovější mobilní telefon, s velkou pravděpodobností je i on obdařen umělou inteligencí. Samozřejmě, že pouze v omezené míře, ale i tak dokáže významným způsobem zpříjemnit ovládání telefonu. Dokáže kupříkladu rozpoznat hlas i tvář majitele a následně mobil odemknout.