Nebezpečná doba temna

Je-li lidstvu v současnosti něčeho zapotřebí, pak je to i možnost přemísťovat se z místa na místo. Člověku z civilizovaných končin světa už dávno není přáno setrvávat po celičký život v lokalitách, kde se narodil, musí se ze své domoviny vzdalovat, a to nejednou i dnes a denně a hodně daleko. A pochopitelně také co nejrychleji.
svítící auto
Za tímto účelem nám moudří tohoto světa vynalezli kdeco, co nám cestování usnadňuje. Už dávno nechodíme na předlouhé vandry, už dávno nepřekonáváme dálky na hřbetě koní nebo na pomalých povozech, minulostí už jsou i první pokusy o jednoduchou motorizovanou přepravu využívající ke svému těžkopádnému pohybu vpřed sílu páry. Dnes už se ženeme vstříc dálavám v moderních dopravních prostředcích, od obyčejných lidových vozítek až po luxusní modely, jež jsou určené jen pro hrstku vyvolených.
kabriolet 1930
Nasedáme do svých vozů a řítíme se v ústrety dálavám. S plynem nejednou sešlápnutým až k podlaze. Řítíme se tak dnem i nocí po dálnicích stejně jako úzkých silničkách, nejednou dokonce takovou rychlostí, že si ani nestíháme všímat toho, co ubíhá za okénky takového přemísťovadla.
A v tom je nejednou onen pomyslný kámen úrazu, jenž může vést až k úrazu nepomyslnému. Případně i k něčemu daleko horšímu.
Leckdy už ani nedoceňujeme, jak něco tak banálního, jako je jízda vozem, může být nebezpečné. Nervózně ťukáme prsty na volant v dopravních zácpách a na volné cestě pak dupneme na plyn, abychom nahnali nějakou tu minutu, a ani nepomyslíme na to, co všechno by se mohlo stát. A co se také nejednou stane.
Kolikrát se jenom náhle rozezní řinčení vysypávajícího se skla, prohýbají se plechy a následně i pojišťovny nebo nedostatečně pojištění majitelé! A i v tomto neštěstí se stále ještě dá radovat alespoň z toho, že nedošlo k nejhoršímu.
Protože za obdobných okolností někdy také umírají „hloupá“ zvířata a někdy i lidé, kteří by sice měli být se svými zkušenostmi ve výhodě, ale ani oni nejsou vždy v bezpečí.
A jak málo by nejednou stačilo, aby nedošlo alespoň k tomu nejhoršímu! Jak málo by stačilo, abychom ušetřili peníze i životy!
Kolikrát by se jenom dalo zabránit nehodám, kdyby… Kdyby se prostě viděli ti, kdo se v takové chvíli včas neviděli. Třeba proto, že nebyli správně a dostatečně osvětlení.
poklop a dlažební kostky
Již se stalo běžným, že se chodci na cesty mimo obec vybavují všemožnými reflexními prvky, jen aby byli lépe vidět a dost možná i jen díky tomu přežili. A přesto dosud někteří nepřežívají, a to jenom proto, že ani tyto jejich prvky nejsou dost kvalitní.
A nejinak je tomu i u vozidel. I tato za zhoršené viditelnosti sice vesměs svítí, ale nejde jen o to, aby svítila, ale i o to, aby svítila tak, jak mají. Tak, jak nás inspiruje kupříkladu .