Robinia

Robinia není žádné cizí křestní jméno, ale skrývá se pod ním nám dobře známý akát. Jeho výška může dosáhnout neuvěřitelných dvaceti metrů a jeho koruna je velice bohatá, šířka může být i přes deset metrů. Na této dřevině vás jistě zaujme na první pohled listoví, které je krásně zbarvené do odstínů žluté, až teprve starší listy nabývají zelené barvy.  Listy mohou dosáhnout do délky až čtvrt metru. Tento strom své listoví obnovuje po celý rok a jen výjimečně na něm můžete spatřit drobné až dvoucentimetrové bílé kvítky, a to zhruba na samém počátku letních měsíců. Z nich se pak stanou plody ve tvaru lusku. Pokud si budete chtít pár větviček vzít domů do vázy, pak buďte opatrní, mohly byste se zranit o trny. Ty jsou poměrně veliké, tak není problém si jich všimnout.
žluté květy
Tuto dřevinu nejčastěji naleznete na místech, kam může hodně slunce, snese i místo, které je mírně zastíněno, nedělá jí dobře vlhko a odolává i velkým mrazům. Pro svůj vzhled a odolnost je ozdobou městských, lázeňských i zámeckých parků, lidé si zlatý akát vysazují i na své zahrady či předzahrádky.
Díky tomu, že je akát stromem hojně bujným, nachází zde svůj domov spousta druhů ptactva. Akát je také velice odolný vůči škodlivinám v ovzduší, které jsou ve velké míře hlavně v průmyslových zónách, roste i tam, kde je prostředí zamořeno solí, dokáže vzdorovat i ohni a atakům zvěře. Na půdu nijak náročný není, vystačí si i s jílovým podložím. Není náchylný na plísně ani jiné nemoci, kterými dřeviny trpí, úhlavním nepřítelem je bejlomorka akátová.
slunce na listech
Kromě toho, že je jedná o krásný strom, je i užitečný, není nad lepší med, než ten, který pochází právě z akátu. Léčivá je i kúra.
Akát poskytuje velmi kvalitní dřevo, které vyhledávají výrobci nábytku, také se hodí na výrobu menších lodí a výborný je také jako dřevo do udíren.
Pokud máte někde ve své blízkosti zlatý akát, máte tak na dosah hotový poklad.