Proč je dráž a dráž?

Když se kdysi stavěl Temelín, tvrdilo se nám Jihočechům, že budeme mít výměnou za akceptování tohoto monstra levnější elektřinu. Pak se tato atomová elektrárna dostavěla a spustila a jistě už tušíte, jak to dopadlo.
Správně. Elektřina nám nezlevnila. Právě naopak – od doby, kdy u nás zavládla viditelná neviditelná ruka trhu, je právě tady na jihu nejdražší nebo přinejmenším jedna z nejdražších elektřin v zemi. Prostě prý proto, že jsme tu my obyvatelé řídce roztroušeni a tudíž je distribuce nákladnější.
A můžeme se tu utěšovat snad jedině tím, že elektřina zdražovala a dodnes zdražuje všem, nejenom nám. Ovšem jistě tušíte, že na tom v podstatě nic k radosti není.
divné žárovky
Protože česká elektřina zdražuje nejrychleji od roku 2009 a v lednu její cena vzrostla ve srovnání s lednem loňským o 9,3 procenta. Respektive došlo v lednu ve srovnání s předchozím měsícem ke zdražení o 7,4 procenta. A podobný trend bychom prý měli pozorovat i v budoucnu.
Ovšem našim energetikům to prý vyčítat nemáme. Prý za to může naše velevážená Evropská unie, respektive naši němečtí sousedé.
Na evropském trhu prý totiž elektřina za poslední rok podražila, v Německu zavírají jaderné elektrárny, emisní povolenky jsou drahé, stejně jako produkce energie z obnovitelných zdrojů. A to zkrátka musí někdo zaplatit.
Tak je tomu v současnosti. A v následujících letech se má významně proměnit energetický trh v Evropské unii, což povede zřejmě k dalšímu zdražování. Protože Německo uzavře do roku 2022 všechny své jaderné elektrárny, vyrábějící zhruba třináct procent tamní elektřiny, a tyto hodlá postupně nahrazovat obnovitelnými zdroji, což je jednak drahý špás a jednak je u nich značná závislost na počasí, takže se bude muset investovat i do přenosové soustavy.
večerní slunce
A pak ještě ty ceny emisních povolenek! Ty jenom za poslední rok podražily z 9,5 eura na 20,4 eur za tunu oxidu uhličitého, což činí výrobu proudu v uhelných elektrárnách nerentabilní. A když se k tomu připočte, že do roku 2030 bude muset v rámci Evropské unie pocházet dvaatřicet procent elektřiny z obnovitelných zdrojů, což i naši republiku přijde na ohromné peníze, musí se zdražovat.
A ceny této energie se nakonec nezbytně promítnou i do cen výrobků a služeb.
Prostě tu bude dráž a dráž. A můžeme jenom doufat, že to nedospěje až do situace, kdy budeme řešit dilema, zda svítit nebo jíst.