Maďarská paprika je národním symbolem

Zadíváte-li se na mapu Evropy, zjistíte, že každá země má svá specifika, co se týče geografie, a ta mají vliv i na rozhodovací procesy samotného obyvatelstva. Kupříkladu jiné podmínky pro život hledejme ve Finsku, v zemi „tisíců jezer“, jiné v hornatém Švýcarsku a zcela odlišné například v Maďarsku.

A právě o oblasti rozsáhlé nížiny v údolí dolního toku Dunaje bychom se rádi zmínili v souvislosti s pěstováním zeleniny. Maďaři patří v Evropě k těm nejúspěšnějším pěstitelům, prosperuje tu přibližně pět set tisíc malých rodinných společenství – farem. Dokážete si takové číslo vůbec představit a zorientovat se v tak širokém záběru zemědělské činnosti?

východ slunce u Balatonu

Proč se tu zemědělství daří, je poměrně snadné zjistit. Prvním zásadním důvodem je slunce. Není tolik zastíněno oblačností jako jinde v Evropě, panuje tu spíše kontinentální podnebí a můžete se o tom přesvědčit např. na dovolené u Balatonu. Říká se mu maďarské moře a stále se řadí k vyhledávaným turistickým cílům.

maďarské plodiny

Druhým důvodem úspěchu je úrodná půda a nížina, kde lze při vyšších stabilních teplotách vypěstovat i to, co u nás v takovém rozsahu není možné. Daří se tu kukuřici, pšenici, bramborám, okurkám, rajčatům, slunečnicím, mandlím, sóji, celeru, zelí, kapustě, hořčici a mimo jiné i paprikám. Maďarská paprika https://www.mpochoutky.eu/paprika/ patří k národním symbolům a v tamní kuchyni nesmí chybět. Buď v zeleninovém salátu, vařená v leču anebo v podobě koření do guláše.

Maďaři vyváží koření do mnoha zemí světa a máte-li zájem o skutečnou kvalitu, o paprikové koření nebo paprikovou pistu s vysokým obsahem živin, z plodů dozrávajících přirozeným způsobem na sluníčku, pak máte možnost skrze některé dovozce. O maďarském koření se všeobecně ví, že je o něj obrovský zájem, a už jen pouhé vyslovení sousloví „maďarské koření“ nebo „maďarská zelenina či ovoce“ je ve světě pojmem.