Evropská komise předpovídá zpomalení růstu ekonomiky

Podle Evropské komise poroste česká ekonomika pomaleji než v předchozích letech. Letos by měla zpomalit na 2,6 procenta. V loňském roce rostla o 2,9 procenta. Tyto informace uvedla Evropská komise ve svém jarním hospodářském výhledu. Ještě v únoru však odhadovala, že hospodářský růst bude stejný jako v roce předchozím. Celkově však byl ve zprávě snížen celkový odhad růstu ekonomiky celé eurozóny, a dokonce celé Evropské unie.
evropská komise
Únorová zpráva
EK ještě v únoru přitom předpokládala, že český hospodářský růst udrží tempo předchozích let, tedy předpokládala, že nejhůře by to bylo 2,7 procenta. V jarní zprávě však dokonce odhaduje, že by ekonomika mohla růst již jen o 2,4 procenta.
Odhady
Komise kromě poklesu růstu ekonomiky také uvedla, že by mohl v letošním roce zpomalit nárůst zaměstnanosti. Míra nezaměstnanosti podle instituce bude letos zůstávat na 2,2 procenta, ale v dalším roce pak opět podle předpokladu vystoupá na hodnotu 2,3 %. Můžeme také očekávat zrychlení míry inflace na 2,4 %. V loňském roce to bylo 2 %. Následují rok se pak opět vrátí na své původní hodnoty z předchozího roku.
Poměr vládního dluhu k HDP by se podle jarní prognózy mohl snížit na 31,7 %, přičemž v roce 2018 t bylo 32,7 procenta. Následující období by to podle všeho mělo být 31,1 %.
euro bankovky
Celá EU
Podle odhadů EK se letos tedy zmírní růst ekonomiky celé eurozóny i celé Evropské unie. V rámci EU by se měl hrubý domácí produkt navýšit o 1,4 % a v eurozóně pak o 1, 2 %. Tato čísla se změnila směrem dolů přibližně o 0,1 od únorového předpokladu.
Na hospodářské vyhlídky celé Evropy má podle instituce negativní vliv právě zpomalení růstu globální ekonomiky. Nicméně i přes nepříznivému vnějšímu prostředí si nadále členské státy EU povedou dobře díky silné domácí poptávce, stabilnímu zlepšování situace na poli zaměstnanosti.