S léky nejsou žerty

Předpokládám, že pro vás nejsou lékárny neznámým pojmem. Že se přinejmenším jedna vyskytuje i ve vašem okolí a vy už jste v některé takové lékárně byli. Není na tom nic neobvyklého, protože jen málokomu slouží jeho zdraví natolik, že s ním nikdy nepotřebuje odborně pomoci.

plná stříkačka

Když my lidé přijdeme do lékárny, míříme samozřejmě buď k pultu nebo okénku, kde se vydávají volně prodejná léčiva, nebo naopak tam, kde se vydávají přípravky na předpis. To podle toho, co zrovna potřebujeme a co máme dostat. Tam to žádané obdržíme, obvykle i něco zaplatíme a odcházíme, abychom si takovým lékem udělali dobře.

Ovšem proč to právě takto funguje? Jak to, že se zrovna v lékárnách dá sehnat to, co nám má prospět, a jak to, že nám to doopravdy pomůže a v případě náležitého užívání neuškodí? To sice zřejmě tušíme, ale spolehlivě to nevíme. Nevíme, jak to tam chodí.

A jak to tam tedy chodí?

rozsypané léky

Aby v lékárnách bylo to, co tam má být, a naopak aby se tam neobjevovalo nic pochybného, je potřeba spolehlivý lékárenský velkoobchod, který se stará o dostupnost, kvalitu a žádoucí zásobování právě lékáren. A věřte mi, že je tu kvalita vždy na prvním místě. Nemůže tomu totiž být jinak. U léků, které nejednou doslova spolurozhodují o našem bytí a nebytí, není žádný šlendrián žádoucí. Tady je třeba i ideální skladování, i dokonalá přeprava, a samozřejmě i kontrola, jež zabrání tomu, abychom si domů namísto žádaného léku přinesli jenom nějakou pochybnou napodobeninu, u níž se nelze vlastně na nic spolehnout. Což by se u pochybných dodavatelů mohlo stát, protože je zdravotnictví velký byznys, na kterém by kdekdo rád parazitoval.

A proto je dobře, že existují dodavatelé léčiv, na které je stoprocentně spolehnutí. Protože jinak bychom se neměli čím léčit, anebo by byla naše léčba závislá na náhodě. A to přece nepřipustíme.