Co s neúspěšným podnikáním?

Podnikají prakticky bez výjimky jenom ti z nás, kteří věří ve svůj úspěch. A je to logické, protože právě takoví optimisté doufají, že si svým podnikáním vydělají dost velké peníze, ideálně větší než nějací řadoví zaměstnanci. Takové velké příjmy jsou vydatnou motivací k tomu, aby to leckdo risknul a postavil se takzvaně na vlastní nohy. A kdyby tu ta možnost nebyla, nikdo by svou nezávislost provázenou nejistotou neriskoval a raději by pracoval pro někoho jiného, případně nepracoval vůbec a jenom pobíral dávky.

americká mince

Jenže teoretická možnost vydělat si podnikáním neomezené množství peněz ještě vůbec není zárukou, že si tím někdo vydělá aspoň na svou holou existenci. Často mohou nastat v prakticky jakémkoliv oboru potíže, a pak může být i peněz citelný nedostatek. Třeba dokonce takový, že už podnikatel nedokáže udržovat svoji firmu v chodu a ještě mít na svou obživu.

A co dělají podnikatelé, když se jim řízením osudu přihodí právě něco takového? Pochopitelně si často půjčují peníze, aby měli čím financovat všechno, co je potřeba. Protože nesežene-li se dost peněz jinak, může být i půjčka záchranným kruhem pro kdejakého soukromníka tonoucího v dluzích. A často je nejlepší, když se nebere jen tak půjčka ledajaká, ale ideálně hypotéka bez doložení příjmu. Protože u té každý člověk, který si ji chce vzít, už předem ví, zda a za jakých podmínek ji dostane. Ví, že má-li nějakou nemovitost, kterou by se za podobnou hypotéku dalo ručit, dostane půjčku ve výši padesáti až sedmdesáti procent odhadní ceny takové nemovitosti vcelku bez problémů, rychle a výhodně.

americké mince

U nebankovní hypotéky je totiž hlavní právě ona nemovitá zástava. Ta se tu využívá namísto přísného posuzování kvalit žadatelů, a tudíž se tu dočkají svého i ti, jimž by v bankách pro jejich nízké příjmy a záznamy v registrech dlužníků nepůjčili.