Co by mělo splňovat moderní schodiště

Vyměňte schody za pohodlí

Víte, že schody se mohou stát vaším společníkem pro lepší kondici, a mohou přispět i k vašemu kvalitnějšímu a delšímu životu? Kdo schody vymění za výtah, rozhodně neprohloupí, a výhodu má rovněž každý, kdo v paneláku namísto výtahu chodí pěšky. A třeba i do pátého patra. Možná vám výtah ušetří tři minuty času, ale ve skutečnosti může zkrátit život až o několik let.

točité schody

Chození po schodech je rovněž balzámem pro vaše nohy, nejen pro svalové partie hýždí, stehen a lýtek, ale i chodidel. Máte-li moderní schodiště fa-havlicek.cz doma, nebo o jeho výstavbě alespoň uvažujete, vyzujte se z bot a procházejte se po jednotlivých schodech po špičkách nahoru a dolů alespoň deset minut denně. Budete tím předcházet plochým nohám a zlepšíte držení těla včetně zakřivení páteře.

schodiště v domě

Bezpečnost na prvním místě

Sklon schodů – odborníci by vám měli objasnit, jaký je optimální sklon schodiště vůči podlaze, čím je vyšší, tím větší riziko nějakého pádu. Naštěstí v tomto směru existuje mnoho řešení, jak zpřístupnit vyšší patra tak, aby se pohyb po schodech neproměnil v noční můru. V tomto vám může vypomoci jak architekt, tak i stavební firma, která bude schodiště stavět.

Zabezpečení schodnic – chůze po schodech je svérázný pohyb a provádíme jej mnohdy automaticky, takřka poslepu. Spoléháme na to, že jsou všechny schody stejně široké a hlavně od sebe vzdálené. Každý sebemenší přešlap však může být příčinou těžkého úrazu, a proto musíme pamatovat na bezpečnost povrchu každého schodu. Provádí se to nášlapnými koberečky, pásky či pruhy anebo speciální povrchovou úpravou.

Vřetenová versus přímá schodiště – speciální pozornost je nutné věnovat točitým schodům, které jsou sice velmi atraktivní a rozhodně bývají ozdobným prvkem v každém domě, ovšem svérázná konstrukce vyžaduje obezřetnost při pohybu, zvláště při chůzi s nějakým břemenem.