Kam nejlépe umístit skleník



Není pochyb o tom, že zahradničení patří k oblíbeným koníčkům mnoha lidí. Problém je však v tom, že stále nestabilnější počasí jej dělá obtížnějším. V posledních letech máme nejen stále více horkých letních dní s teplotami přibližujícími se 40 stupňům Celsia, ale také stále více přírodních katastrof, jako jsou povodně či dokonce tornáda. Je tedy pochopitelné, že lidé hledají možnost, jak svůj koníček provozovat alespoň trochu s jistotou. Zde nám mohou pomoci nejrůznější skleníky a fóliovníky. Ty poskytují rostlinám nejen prostředí se stabilní vlhkostí a teplotou, ale také ochranu před prudkými větry či kroupami, které by je mohly poničit. Není tedy divu, že jej najdeme na stále více zahradách.

typický skleník

Problémem však bývá často jeho umístění. Nad ním obvykle moc nepřemýšlíme, a většinou skleník Skleniky.eu postavíme tam, kde se nám nejvíce líbí, nebo zkrátka na místo, kam padne a nebude překážet, například do výklenku domu. Avšak ačkoliv se to může zdát jako dobrý nápad, ve skutečnosti tím účinnost skleníku značně snižujeme, a s tím také výnosy, které bychom mohli z naší zahrady mít. Přitom stačí dodržovat několik pravidel. Tím hlavním a nejdůležitějším je, že by do něj mělo proudit maximum slunečního světla. Právě ono vytváří ve skleníku ono typické prostředí.

zalévání zahrady

Proto není dobré jej mít u zdi, kde na něj bude Slunce svítit jen pár hodin denně. Ideální je postavit jej doprostřed zahrady, pokud ji máme dostatečně velkou, kam za celý den nepadá stín. Jistě, ne vždy je to možné, a na mnohých zahradách takové místo ani není, ovšem měli bychom se snažit se tomuto ideálu co nejvíce přiblížit. Dále zde máme otázku zalévání. Skleník by měl být tam, kde máme přístup k vodě, například kde je umístěn zahradní kohout. Nesmíme totiž zapomínat, že jelikož do skleníku neprší, bude zde nutná mnohem větší a častější zálivka. A tahat se s těžkými konvemi není ideální, nehledě na fakt, že neustálé otvírání a zavírání dveří změní parametry uvnitř – a to nechceme.

4.5/5 - (2 votes)